Agneša Kalinová - príbeh o rovnej chrbtici

Autor: Peter Švec | 21.9.2014 o 15:29 | Karma článku: 14,28 | Prečítané:  5151x

Nie je tomu ani rok, keď som sa uprostred jedného dňa ocitol v kníhkupectve na Obchodnej v Bratislave. Držiac v rukách už dva-tri vybrané tituly a čakajúc na zaplatenie v rade pred pokladňou, som sa ešte mimovoľne otočil a prebehol očami po pulte s knižnými novinkami. Oči mi zavadili o "paperback" s názvom "Mojich 7 životov".

V tej chvíli som ešte netušil, že bude nasledujúci týždeň dominovať nedbalej pyramíde rozčítaných kníh, po večeroch ožiarených kužeľom svetla mojej nočnej lampy. Názov ma nezaujal. Ešte tak sedmička. Asi sa mi vryla do pamäti z filmu "Sedem statočných" :-) Ani čierno-biela fotka detailu tváre ženy v stredných rokoch na prednej strane mi nič nepovedal. Až meno. Agneša Kalinová.

"No veď to patrí hlasu, ktorý poznám! Celé roky!" Od polovice osemdesiatych rokov mi totiž robila spoločnosť rozhlasová stanica Slobodná Európa. Áno, v dobovom slovníku tá "štvavá vysielačka". Doteraz mám pocit, že zastrčený kút vtedajšej "socialistickej vlasti" okolo Humenného asi vtedy nestál za tú námahu, aby ho ošetrili rušičkou. Nonstop vysielanie Slobodky sa dalo počúvať „bárs“ aj pri nedeľnom obede.

Hlas Agneši Kalinovej bol jedným z prvých, ktorý mi v časoch primitívnej normalizácie hovoril kultivovanou slovenčinou, že žiť sa dá aj slobodne. Tón jej trochu chraptivého a zároveň zaobleného hlasu mi znie doteraz. Termínom vysielania relácie "Udalosti a názory" (o 18:00 a opakovaniam o 21:00), aj s príspevkami od Agneši, sa prispôsoboval môj súkromný večerný program.

No jedno pár sekundové obzretie sa po knižnom pulte bolo pri čítaní tohto rozsiahleho rozhovoru novinárky a spisovateľky Juráňovej s A. Kalinovou aj dobrým exkurzom do novodobej histórie Slovenska. Dobrým preto, že podaný cez pútavý osobný príbeh a príbehy blízkych a priateľov Kalinovcov nezaťažuje čitateľov prvoplánovo dátumami. Tie tam samozrejme sú, ale votkané do deja prirodzeným, pútavým spôsobom. Ani jedna učebnica dejepisu mi nedala tak veľa.

Vyše 400-stranový knižný rozhovor si pamätám v troch kapitolách. Prvou bolo obdobie pred a po vzniku Slovenského štátu a začínajúca vojna. To, že Agneša Kalinová dopodrobna hovorí o svojom detstve a dospievaní v prostredí Prešova, ktorý je vzdialený len pár kilometrov od môjho rodiska, malo pre mňa o to väčšiu hodnotu. Zvlášť detaily z pokojného spolužitia slovenskej, maďarskej a židovskej komunity. Všetko sa to zrútilo vznikom hitlerovského "Slovenského štátu".

Druhou veľkou kapitolou je život na Slovensku po vojne, zinscenované stalinistické politické procesy, rok ilúzií 1968, bezohľadná ruská okupácia a nástup normalizácie. Agneša plasticky popisuje, ako sa výmenou za tzv. pokoj a kariéru lámali charaktery vtedajších politikov, umelcov, inteligencie vôbec. A mimoriadne pútavým čítaním boli opisy formovania disentu a životných príbehov jeho jednotlivých členov. Žiaľ, s nepomerne väčším výskytom v Prahe ako v Bratislave.

Kalinovci boli dôkazom toho, že aj vtedy sa dalo žiť s rovnou chrbticou. Aj keď to malo nepochybne vysokú cenu. V ich prípade odpočúvanie bytu, brutálny vpád štátnej moci do ich súkromia, výsluchy a napokon väzenie. Dramatickým úvodom do poslednej časti, života na západe a pôsobenia Agneši v Slobodnej Európe, bolo ich odsťahovanie do Západného Nemecka, ktorému vtedajší režim po dlhých prieťahoch paradoxne vyhovel.

Agnešu Kalinovú som osobne nikdy nepoznal. Ale správa o jej odchode z polovice septembra sa ma  dotkla aj mňa. Ľudia s jej charakterom tu dnes totiž veľmi chýbajú...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?