Mýty naše každodenné

Autor: Peter Švec | 5.10.2014 o 21:58 | Karma článku: 6,01 | Prečítané:  811x

Vyvracanie mýtov má (nielen) na Slovensku, zrejme tuhý koreň.

Nová v bohatom portfoliu konšpiračných teórií znie: „Západ nedodržal slovo pri rozširovaní Severoatlantickej aliancie (NATO) a za takmer 25 rokov od pádu železnej opony sa nebezpečne priblížil k hraniciam Ruska. Preto má Putin morálne právo vytiahnuť zbrane“. Proti Ukrajine. A možno nielen tam.

Aj keď tvrdenie, že „Západ nedodržal slovo“ je podľa archívov nezmyslom, lebo žiaden reprezentatívny záväzok Západu neexistuje, aj tak to koluje ako zaručená pravda. Dodáva muníciu aj slovenským advokátom Putina, vynárajúcim sa znenazdania ako vodníci zo zabudnutého jazera.

Vstup Slovenska do NATO pred 10timi rokmi (podľa mňa cennejší ako integrácia do EÚ) mal byť pritom jedným z krokov definitívneho prekročenia pomyselného prahu do partie sebavedomých národov, kde si fakty cenia viac ako mýty a „všetkovysvetľujúce“ sprisahanecké teórie.

Na spiklenecké teórie a mýty ja naša minulosť viac ako bohatá.

Za zmienku stojí mýtus o Havlovi, ktorý vraj Slovensku zrušil zbrojnú výrobu. Môžete do nekonečna opakovať, že o útlme zbrojárskej výroby rozhodla socialistická vláda rok a pol pred revolúciou. A frustrujúce sa zdajú byť vysvetľovania o prudko sa meniacich pomeroch už pred, nieto po novembri.

Ďalší z porevolučných mýtov hovoril, že federálne futbalové mužstvo nebolo úspešné preto, lebo v ňom bolo málo Slovákov. Škaredí Česi ich totiž vraj sabotovali a zo závisti neobsadzovali. V tomto prípade snáď už krutá pravda, po rozdelení federácie, dorazila aj na kopanice.

Legendou sa stal mýtus, že „socik“ bol lepší ako šance, ktoré dáva trhová ekonomika a demokratické pomery. Aj plač za „dvojkorunovým mliekom“ je z tých na nesprávnom hrobe. Lebo aj za priemernú mzdu v najchudobnejšom regióne si ho dnes kúpite niekoľkonásobne viac, ako kedykoľvek v histórii.

V jednej komerčnej televízii beží seriál „MythBusters“. Po česky „Bořiči mýtů“. Štvorica veselých chalanov a jedna baba si na pokračovanie vždy berú na mušku nejaké zažité presvedčenie, väčšinou technického rázu, aby v krkolomných simuláciách reality overili, či je to pravda alebo len mýtus.

Keby sa pustili do vyvracania aj takýchto, a nielen slovenských mýtov, mali by tu „džob“ na roky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?