Film Exodus? Princ Egyptský je lepší

Autor: Peter Švec | 7.1.2015 o 0:07 | Karma článku: 4,23 | Prečítané:  1057x

Na Exodus som sa tešil od upútavky, ktorú som videl pred iným filmom začiatkom decembra. Tým viac, že premiéra príbehu o Mojžišovi pripadla tesne po Vianociach. Čas voľna s rodinou počas sviatkov zaváňali príjemnou vidinou, že si kino vychutnáme spolu.

Ale, a to musím povedať hneď na úvod, bol som z filmu rozčarovaný.

No najprv zhrniem, čo sa mi na ňom páčilo.

Tvorcom filmu sa podarilo verne predstaviť staroveký Egypt. Viac ako hociktorej inej filmovej verzii. Faraóna, symboly jeho moc, ale aj neskutočný komplex palácov, ktorý bol prešpikovaný luxusom. Ale malo to akúsi vernejšiu patinu a zreteľnou bola aj zraniteľnosť Egypta. Kontrastne s tým bol v naturálnej podobe zobrazený aj život otrokov, ich neznesiteľná bieda a utrpenie.

Mimoriadne dobre boli natočené scény o ranách Egypta. To ako boli naaranžované jednotlivé pliagy, naozaj naháňalo hrôzu. Pri takmer hororových scénach som zapochyboval, či bolo správne zobrať so sebou aj jedenásťročné deti. A to sme boli na 2D. Pri projekcii 3D by sme si od strachu pred myriadami kobyliek a oblakmi hmyzu možno cez seba hádzali vetrovky...

Ale premenu vôd Nílu na krv podľa Biblie nespôsobili krokodíly, ako je to vo filme, ale Boh.

A tu niekde začína výpočet výhrad. Bol som sklamaný, ako málo priestoru dal režisér filmu v príbehu o Mojžišovi samotnému Bohu. Mojžiš bol predsa podľa textu príbehu nevýrečný a skôr krehký muž. Vodca, ktorý bol závislý od najvyššieho. Film z neho naopak vyrobil bojovníka v štýle Gladiátor (rovnomenný film natočil režisér Ridley Scott v roku 2000) a namiesto vodcovskej palice mu dal do ruky meč. Doma sme hlavného hrdinu premenovali na Mojžišátora.

Boha, ktorý si podľa Biblie pri konverzácii s Mojžišom nedáva žiadne meno ("Som, ktorý Som") a už vôbec nie ľudskú podobu a zjavuje sa Mojžišovi len v podobe horiaceho kríka, hrá vo filme chlapec a horiaci ker je len kulisou. Niektoré dialógy boli až infantilné. Hlavne v scéne, pri ktorej Mojžiš usilovne dlátkom vysekáva do kamenných tabúľ, popíjajúc pri tom čaj, písmeno za písmenom Desatora prikázaní. Biblia pritom hovorí, že ich napísal Boží prst.

Vo filme chýbala kľúčová scéna, ktorú popisuje Biblia, ako Mojžiš prvýkrát prichádza za faraónom a jeho palica sa mení na hada. Podľa Biblie to isté predvedú aj faraónovi čarodejníci a tiež premieňajú svoje palice na živých plazov. No vo finále Mojžišov had prehltne tých faraónových a opäť sa premieňa na palicu v jeho ruke. Toto je pre mňa jeden z najsilnejších momentov Biblie vôbec, ako Boh demonštruje kontrolu nad fígľami všelijakých šamanov.

Mojžiš mal na vody mora udrieť palicou a nie zapichnúť na jeho dno zlatý meč, ktorý mu navyše daroval faraón, pred ktorým Hebreji unikajú. Vody mora sa mali rozostúpiť a nie odplaviť do strany. A neporozumel som, prečo režisér ponechal po prejdení Židov na druhú stranu Mojžiša stáť na dne mora (kde akože prebehlo symbolické posledné porátanie sa s Ramzesom) a ovaliť ho gigantickou vlnou, aby sa v zapätí vynoril v štýle dobrého plavca na piesočnatom brehu mora.

Samozrejme, film mal viac úžasných a neuveriteľne emotívnych momentov, ako sa tu dá spísať, ale v snahe o vizuálne a zvukové efekty príliš často vybočil z originálu známeho príbehu.

Niekto to už napísal, že Hollywood v čase poklesu tržieb siaha po biblických témach. V posledných rokoch sa takýchto filmov objavilo naozaj zopár. Dvíhajú návštevnosť a tržby multiplexov v západnom svete. Ak toto bola motivácia režiséra filmu Exodus, tak potom to splnilo cieľ. No mne z toho vychádza, že ak budem chcieť tráviť čas pri filme o tomto príbehu, uprednostním radšej kreslenú verziu "Princ Egyptský". Ale úplne najlepšie si je ten príbeh prečítať. V pôvodnom znení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?